O nama Popis lektire za srednje škole

Naslovnica -> Novosti

Odjel za djecu i mlade

Podijelite na Facebook

1. razred srednje

Antigona - (oko 442. pr. Kr) - Sofoklo

Basne - (6. st. pr. Krista) - Ezop

Bajke - (1835-1845) - Hans Christian Andersen

Cvijet sa raskršća - (1902) - Antun Gustav Matoš

Ekvinocijo - (1895) - Ivo Vojnović

Elektra - (oko 413-410 pr. n. e.) - Euripid

Eneida - (29-19. pr. n. e.) - Vergilije

Hvalisavi vojnik - (kraj 3. - početak 2. st. pr. n. e.) - Tit Makcije Plaut

Ilijada - (8-7. st. pr. n. e. (?)) - Homer

Iverje - (1899) - Antun Gustav Matoš

Kralj Edip - (oko 429. pr. Kr.) - Sofoklo

Metamorfoze - (8. n. e.) - Ovidije

Medeja - (431. pr. n. e.) - Euripid

Novo iverje - (1900) - Antun Gustav Matoš

Okovani Prometej - (prva polovica 5. st. pr. kr.) - Eshil

Odabrane pripovijetke - (1894-1905) - Vjenceslav Novak

Odiseja - (8-7. st. pr. n. e. (?)) - Homer

Priče iz davnine - (1916, 1926) - Ivana Brlić-Mažuranić

Regoč - (1916) - Ivana Brlić-Mažuranić

Sin domovine - (1940) - August Cesarec

Umorne priče - (1909) - Antun Gustav Matoš

U glib - (1901) - Vjenceslav Novak

Zlatarovo zlato - (1871) - August Šenoa


2. razred srednje

Božanstvena komedija - Pakao - (1321) - Dante Alighieri

Cid - (1636) - Pierre Corneille

Childe Harold - (1812-1818) - George Gordon Byron

Crni mačak - (1843) - Edgar Allan Poe

Dubravka - (1628) - Ivan Gundulić

Dundo Maroje - (1551) - Marin Držić

Dopuna Gundulićevog "Osmana" - (1844) - Ivan Mažuranić

Dekameron (izbor) - (oko 1349-1353.) - Giovanni Boccaccio

Don Quijote - (1605-1615) - Miguel de Cervantes Saavedra

Evgenij Onjegin - (1833) - Aleksandar Sergejevič Puškin

Fedra - (1677) - Jean Racine

Gostioničarka Mirandolina - (1751) - Carlo Goldoni

Gavran - (1845) - Edgar Allan Poe

Hamlet - (između 1599. i 1602.) - William Shakespeare

Judita - (1501) - Marko Marulić

Junak našeg doba - (1841) - Mihail Jurjevič Ljermontov

Kanconijer (izbor) - (1327-1368) - Francesco Petrarca

Gostioničarka Mirandolina - (1751) - Carlo Goldoni

Novela od Stanca - (1551) - Marin Držić

Otelo - (oko 1603-1604.) - William Shakespeare

Oluja - (1610-1611) - William Shakespeare

Dopuna Gundulićevog "Osmana" - (1844) - Ivan Mažuranić

Osman - (1638 - nedovršeno) - Ivan Gundulić

Patnje mladoga Werthera - (1774) - Johann Wolfgang von Goethe

Planine - (1536) - Petar Zoranić

Pavlimir - (1632) - Junije Palmotić

Razbojnici - (1781) - Johann Christoph Friedrich von Schiller

Ribanje i ribarsko prigovaranje - (1556; tiskano 1568.) - Petar Hektorović

Romeo i Julija - (između 1591 i 1595) - William Shakespeare

Robinja - (prije 1530) - Hanibal Lucić

Sonetni vijenac - (1834) - France Prešeren

San Ivanjske noći - (između 1594 i 1596) - William Shakespeare

Suze sina razmetnoga - (1622) - Ivan Gundulić

Skup - (1555. - ?) - Marin Držić

Škrtac - (1668) - Jean-Baptiste Poquelin Molière

Umorstva u Rue Morgue - (1841) - Edgar Allan Poe

Umišljeni bolesnik - (1673) - Jean-Baptiste Poquelin Molière


3. razred srednje

Ana Karenjina - (1873-1877.) - Lav Nikolajevič Tolstoj

Amerikanska jahta u splitskoj luci - (1930) - Milan Begović

Bitanga - (1910) - Janko Polić Kamov

Brada - (1912) - Janko Polić Kamov

Bijeg - (1909) - Milutin Cihlar Nehajev

Bez trećeg - (1926) - Milan Begović

Camao - (1900) - Antun Gustav Matoš

Čiča Goriot - (1835) - Honoré de Balzac

Dubrovačka trilogija - (1895-1901) - Ivo Vojnović

Nadstojnik (Dvorski) - (1852) - Ivan Sergejevič Turgenjev

Đuka Begović - (1911) - Ivan Kozarac

Germinal - (1885) - Émile Zola

Gospođa Bovary - (1857) - Gustave Flaubert

Hedda Gabler - (1890) - Henrik Ibsen

Izabrane novele - (1876-1886) - Guy de Maupassant

Iverje - (1899) - Antun Gustav Matoš

Jelkin bosiljak - (1881) - Eugen Kumičić

Kabanica - (1842) - Nikolaj Vasiljevič Gogolj

Katastrofa - (1892) - Janko Leskovar

Lovčevi zapisi - (1852) - Ivan Sergejevič Turgenjev

Mlinarska djeca - (1873) - Rikard Jorgovanić

Mrtve duše - (1842) - Nikolaj Vasiljevič Gogolj

Misao na vječnost - (1891) - Janko Leskovar

Mali od foguna - (1949) - Viktor Car Emin

Na vodi - (1876) - Guy de Maupassant

Novele i lakrdije - (1906-1912) - Janko Polić Kamov

Novo iverje - (1900) - Antun Gustav Matoš

Nora ili Kuća lutaka - (1879) - Henrik Ibsen

Nadstojnik (Dvorski) - (1852) - Ivan Sergejevič Turgenjev

Oprava - (1899) - Josip Kozarac

Odabrane novele - (1891-1944) - Janko Leskovar

Opančareva kći - (1871) - Josip Eugen Tomić

Odabrane pripovijetke - (1888-1899) - Josip Kozarac

Odabrane pripovijetke - (1906-1910) - Ivan Kozarac

Odabrani eseji i putopisi - (1905-1913) - Antun Gustav Matoš

Oko Lobora - (1907) - Antun Gustav Matoš

Posljednji Stipančići - (1899) - Vjenceslav Novak

Pjesme - (1906-1914) - Antun Gustav Matoš

Prijan Lovro - (1875) - August Šenoa

Pod starim krovovima - (1886) - Ksaver Šandor Gjalski

Pustolov pred vratima - (1926) - Milan Begović

Revizor - (1836) - Nikolaj Vasiljevič Gogolj

Slavonska šuma - (1888) - Josip Kozarac

Smrt Smail-age Čengića - (1846) - Ivan Mažuranić

Seljačka buna - (1877) - August Šenoa

Sudoperka - (1911) - Ivan Kozarac

Tonkina jedina ljubav - (1931) - August Cesarec

Thérèse Raquin - (1867) - Émile Zola

Tri sestre - (1900) - Anton Pavlovič Čehov

Tito Dorčić - (1906) - Vjenceslav Novak

Tena - (1894) - Josip Kozarac

Uskrsnuće - (1899) - Lav Nikolajevič Tolstoj

Urota zrinsko-frankopanska - (1894) - Eugen Kumičić

Umorne priče - (1909) - Antun Gustav Matoš

U registraturi - (1888) - Ante Kovačić

Zločin i kazna - (1866) - Fjodor M. Dostojevski

Začuđeni svatovi - (1883) - Eugen Kumičić

Ženik - (1902) - Franjo Horvat Kiš


4. razred srednje

Alkar - (1908) - Dinko Šimunović

Baraka pet be - (1922) - Miroslav Krleža

Balade Petrice Kerempuha - (1936) - Miroslav Krleža

Combray - U traženju izgubljena vremena - (1913) - Marcel Proust

Duga - (1907) - Dinko Šimunović

Gospoda Glembajevi - (1928) - Miroslav Krleža

Hrvatski bog Mars - (1922-1947) - Miroslav Krleža

Izabrane pjesme - (1914-1955) - Tin Ujević

Izabrane pripovijesti - (1905-1929) - Dinko Šimunović

Jama - (1943) - Ivan Goran Kovačić

Kristofor Kolumbo - (1918) - Miroslav Krleža

Kiklop - (1965) - Ranko Marinković

Kraljevo - (1918) - Miroslav Krleža

Khevenhiller - (1936) - Miroslav Krleža

Kratki izlet - (1965) - Antun Šoljan

Leda - (1932) - Miroslav Krleža

Muljika - (1906) - Dinko Šimunović

Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja - (1971) - Ivo Brešan

Preobraženja - (1920) - Antun Branko Šimić

Povratak Filipa Latinovicza - (1932) - Miroslav Krleža

Preobražaj - (1915) - Franz Kafka

Proces - (1925) - Franz Kafka

Sabrane pjesme - (1913-1925) - Antun Branko Šimić

Srebrne svirale - (1920-2004) - Dragutin Tadijanović

Šest lica u potrazi za autorom - (1921) - Luigi Pirandello

U agoniji - (1928) - Miroslav Krleža

POVIJEST 152 GODINE TRADICIJE GRADSKA KNJIŽNICA DON MIHOVIL PAVLINOVIĆ

Želim znati više o povijesti →