Novosti Kampanje

Naslovnica -> Novosti

Čitaj mi i I ja želim čitati

Podijelite na Facebook

ČITAJ MI

"Čitaj mi!" prva je nacionalna kampanja za promicanje čitanja naglas djeci od rođenja. Pokrenuta je povodom Europske godine čitanja naglas (2013.), a odvijala se pod pokroviteljstvom Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Cilj kampanje je poticati roditelje i druge odrasle da s čitanjem naglas djetetu započnu već od njegova rođenja kako bi čitanje postalo dijelom svakodnevnog ugodnog druženja roditelja i djece, te kako bi se stvorila posebna emocionalna veza između djeteta i odrasle osobe koja mu čita. Podjednako važan cilj jest poticati roditelje da s najmlađom djecom što prije počnu dolaziti u lokalnu narodnu knjižnicu.

Tijekom kampanje "Čitaj mi!" informacije o dobrobitima čitanja djeci od rođenja roditelji mogu dobiti u svakoj knjižnici te u domovima zdravlja i rodilištima u kojima su postavljeni informativni plakati i letci.

U sklopu kampanje "Čitaj mi!" pokrenuta je i internetska stranica www.citajmi.info, posvećena roditeljima i svima koji su svjesni važnosti čitanja djeci od rođenja. Stranica sadržava informacije o tome zašto je važno djeci čitati naglas, materijale (plakat, letak, logo) koje mogu preuzeti svi koji žele promicati čitanje naglas djeci od rođenja, nagradni natječaj koji podržavaju nakladnici svojim izdanjima za najmlađu djecu, listu vrijednih slikovnica za pojedinu dob djeteta te mnoge druge korisne sadržaje. Informacijski stručnjaci prenose nove spoznaje iz područja rane pismenosti i preko društvenih mreža Facebook i Twitter, a objave prate i dijele roditelji, knjižničari, knjižnice, obiteljski centri, književnici, nakladnici i mnogi drugi.

Kampanju „Čitaj mi!“ financijski podržavaju Ministarstvo kulture RH, Ministarstvo pravosuđa RH, Zaklada NSK te drugi donatori

Kampanja "Čitaj mi!" dobila je podršku ministrice dr. sc. Nine Obuljen Koržinek.

Kampanja "Čitaj mi!" pokrenuta je u Europskoj godini čitanja naglas (2013.) s ciljem da promicanje rane pismenosti i kulture čitanja u obiteljima kontinuirano provodimo i u nadolazećim godinama; kako bi čitanje naglas postalo stalnom aktivnošću u hrvatskim obiteljima s malom djecom; usluge za bebe i djecu rane dobi i njihove roditelje postale dijelom stalnih knjižničnih programa u narodnim knjižnicama, a suradnja između knjižničara, pedijatara, odgojitelja, logopeda i drugih stručnjaka postala što intenzivnijom u promicanju čitanja naglas djeci od rođenja.

Knjige za svu djecu - sva djeca imaju pravo na pristup slikovnicama i knjigama, svakom djetetu treba omogućiti da mu se čita i razvijanje uz čitanje!

I JA ŽELIM ČITATI

Kampanjom se želi upozoriti hrvatska javnost na probleme osoba s teškoćama čitanja i disleksijom, nedostatak sustavnog i organiziranog istraživanja teškoća čitanja te slabu i nedostatnu produkciju građe lagane za čitanje. U interesu je javnosti i cijeloga hrvatskog društva osigurati neometan i ravnopravan pristup književnim djelima i informacijama svim dobnim skupinama osoba s teškoćama čitanja, disleksijom i osobama koje ne mogu čitati standardni (crni) tisak.

Osobe s teškoćama čitanja i disleksijom imaju različite jezično-govorne teškoće koje se očituju u brzini, točnosti i razumijevanju pročitanoga. Hrvatsko logopedsko društvo donosi podatak o svakom desetom učeniku koji ima teškoće čitanja i tu djecu prate problemi s učenjem tijekom cijelog školovanja. Hrvatska udruga za disleksiju donosi procjenu da pet do deset posto populacije u Hrvatskoj ima disleksiju. Ako se na vrijeme ne dijagnosticiraju, teškoće čitanja i disleksija mogu dovesti do odustajanja od učenja i utjecati negativno na ostale vidove života.

U Hrvatskoj dio osoba s teškoćama čitanja ostvaruje prava osoba s invaliditetom, ali dio njih ne ubraja se u osobe s invaliditetom. Prema postojećem Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima nije im dostupno korištenje prilagođene književne i stručne literature te drugih tiskovina i e-izdanja objavljenih u različitim formatima, jer nije u pitanju invaliditet već „teškoća“ koja onemogućava korištenje/čitanje standardnog tiska. Ovime su najviše pogođeni učenici i studenti s teškoćama i poremećajima sposobnosti čitanja. Svim osobama koje se zbog nekih teškoća (a nisu osobe s invaliditetom) ne mogu koristiti standardnim tiskom treba izmjenom Zakona o autorskom pravu omogućiti korištenje zvučne i tekstualne građe u svim oblicima kao i građe lagane za čitanje.

Ciljevi Kampanje su informirati i educirati javnost i učiniti je osjetljivom za problematiku osoba s teškoćama čitanja i disleksijom te povećati mrežu knjižnica koje provode programe za ove korisnike pod sloganom „I ja želim čitati!“, kao i poboljšati međuinstitucionalnu suradnju stručnjaka koji se bave problematikom osoba s teškoćama čitanja i disleksijom i osoba koje ne mogu čitati standardni (crni) tisak. Jedan od glavnih ciljeva, izmjena Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima te omogućavanje lakšeg pristupa većem broju knjiga priređenih za ovu skupinu ljudi, ostvaren je 2018. godine.

Kampanjom se želi okupiti sve zainteresirane strane u rješavanju ovog problema (knjižnice, škole, fakultete, razne udruge, institucije, nakladnike, državne i gradske urede) kako bi zajednički s organizatorom, suorganizatorima i partnerima u Kampanji postigli prethodno spomenute ciljeve Kampanje.

 

GALERIJA SLIKA


POVIJEST 157 GODINA TRADICIJE GRADSKA KNJIŽNICA DON MIHOVIL PAVLINOVIĆ

Želim znati više o povijesti →